Průběh a náplň kurzu (VMP a MPZ)
Pro teoretické kurzy máme přímo v naší firmě vyhrazenou speciální učebnu vybavenou tematickými názornými pomůckami. Jelikož jsme výrobci lodí a zástupci velké většiny renomovaných světových dodavatelů jachtařského kování a vybavení, můžete se také s novými pojmy a názvy setkat reálně.
Účastníci kurzu budou vybaveni veškerou potřebnou literaturou, testovými otázkami, cvičnou námořní mapou a speciálními skripty vydanými pro potřebu těchto kurzů. Veškeré potřebné materiály obdržíte při nástupu do kurzu. V ceně kurzovného je zahrnuto i pohoštění.
Teoretická příprava probíhá formou víkendového kurzu (pá-so).
Nejprve je nutné vysvětlit vše potřebné pro kategorii M20, určenou pro motorové lodě na vnitrozemských vodních cestách (pravidla plavebního provozu, signalizace plavidel, plavební znaky, základy plavební techniky a základy první pomoci v rozsahu potřebném pro úspěšné absolvování zkoušky).
Dále vám bude vysvětlena teorie nutná pro rozšíření průkazu o oblast C - pobřežní mořská plavba. Budete obeznámeni s COLREGEM (pravidla plavebního provozu na moři), signalizací plavidel, plavebními znaky, základy mezinárodního námořního práva, základy navigace a meteorologie a specifiky pobřežní plavby.
Poslední část je věnována všemu důležitému pro kategorii S20 určenou pro plachetnice (konstrukce plachetnic, teorii plavby plachetnic a základy techniky plachtění).
Vše v rozsahu potřebném pro úspěšné absolvování teoretické zkoušky.
Časový plán:
Pátek (16h-22h)
- hlavní téma - Řád plavební bezpečnosti – kategorie VMP (MPZ)
Sobota (9h-18h)
- dopoledne opakování kategorie VMP I - vnitrozemská plavba
- po poledni příbřežní plavba na moři – oblast plavby C
- odpoledne procházíme témata a otázky z oblasti kategorie S20 – plachetnice
Praktické kurzy probíhají na našem vlastním motorovém hliníkovém plavidle s pohonem 60HP s ovládáním motoru přes konzoli a na laminátové plachetnici, dlouhé 26 stop. Naučíme Vás správně a bezpečně ovládat plavidlo při základních manévrech na předem vyznačené trati, což je poté i samotnou náplní zkoušky. Tréning probíhá na brněnské přehradě nebo Baťově kanále.
Základní náplň:
- kontrola plavidla před naloděním
- nautické manévry (odplutí, připlutí, obrat)
- záchrana tonoucího
- vyvázání lodě, lodní uzly
- plavba ve skluzu (pouze pro kategorii M)
- plavba plavební komorou (pouze pro kategorii M)
- mimořádné situace
- a další
"Osvědčení o výsledku ověření praktických dovedností", které Vám po absolvování přípravy a složení zkoušky vystavíme, se přikládá k žádosti o vystavení plavebního dokladu.